Őszi óda
Ebben az időszakban gyakrabban iszok teát, nem olyan régta kipróbáltam a chai-t. Sokféle recept létezik a mennyei teakülönlegesség elkészítésére, de én az alábbi módszert választom.
Készítek egy gyümölcsteát, ahhoz rakok fűszereket és hagyom őket együtt forrni egy kis lábasban. A következő fűszereket kedvelem: fahéj, szerecsendió, kardamon, ánizs, gyömbér.
Szóval nagyjából egy karácsonyi illatot kapok és hagyom a teát kicsit lehűlni. Aztán hozzákeverek egy kevés rizstejet vagy zabtejet. Nem szoktam édesíteni, de persze bármilyen édesítő rakható bele.
Már csak a tea bársonyos és fűszeres illata is önmagában felemeli a hangulatomat, de az íze az ami igazán átmelegít és jókedvre derít.
Az étkezésben érdemesebb ilyenkor a salátákat lecserélni levesekre és szószokra.
A hagyományos kínai orvoslás szerint az őszhöz mint évszakhoz a metál/fém elem tartozik, amely a fizikai test vonatkozásában a tüdőre és a vastagbélre van leginkább hatással. Lelki, szellemi szinten az évnek ezen időszaka a szétterjedő és pezsgő nyár után (gondoljunk a sok kültéri porgramra és utazásra, esti, éjjeli eseményekre) egy kicsit visszahúzódó periódusa az évnek, többet maradunk otthon, több időt szánunk a passzív pihenésre, elcsendesedésre.
A tüdő ying típusú szerv, érzelmi szinten a szomorúság és a gyász tartozik hozzá, míg a vastagbél yang tipusú szerv és az alábbi érzelmi reakciók tartoznak hozzá: régi érzelmek elengedésének képtelensége, önfejűség, stagnálás, elakadás, negatív szemléletmód, illetve hogy mennyire vagyunk képesek átadni magunkat és elfogadni az élet hullámainak.
Szóval szárnyalj magasan, de ne feledd felvenni a pulcsidat!