Légzés technikák

Tudom, tudom, lélegezni mindenki tud, akaratlanul is elvégzi a testünk ezt a funkciót. De mennyire optimálisan megy végbe a folyamat a nap összes percében?! Ezt a kérdést érdekes körüljárni. Ha megnézünk egy kisgyermeket vagy babát és megfigyeljük hogyan veszi a levegőt, látjuk, hogy teljes hasi légzést végez, ehhez képest felnőtt korra a lakosság nagy százalékban mellkasi légzést alkalmaz. Ez utóbbinak az oka lehet a hiúság - ne látszódjon a pocak -, illetve a ruhák szabása is - mind férfiak, mind nők esetében a deréktájban a nadrágok, övek, ruhák kevés mozgásteret engednek a levegő beáramlásának. (azt csak halkan jegyzem meg, hogyha van aki olyan szűk ruház visel, hogy se "pocakba", se "mellre" nem tud levegőt venni simán rosszul lehet - gondoljunk csak a korábbi századok fűzőt viselő, kínos helyzetben ájuldozó kisasszonyaira). Ha hallgattuk már párunk, gyermekünk éjszakai légzését, könnyen felidézzük annak nyugodt, harmonikus ritmusát.
A légzés túl a biológiai-fiziológiai funkcióján elvezethet minket a létezés mélyebb szintjére. Pár perc kapkodó és felszínes, ziháló levegővétel viszont elég ahhoz, hogy ne tudjunk tisztán gondolkodni.
A magyar nyelvben számos kifejezés kapcsolja össze a légzést a nyugalom forrásával, például "vegyél mély levegőt" , "fújd ki magad". Írásom viszont inkább kicsit keletebbre tekint és a meditációhoz, jógához kapcsolódó légzés technikákról ejt néhány bemutató mondatot a teljesség igénye nélkül.
- Nyugtató, szorongás oldó légzés: "blokk" vagy "kocka" légzés - kivitelezése egyszerű! Kényelmesen ülj le, vagy feküdj le és figyelj az alábbiakra: három számolásig belégzés, három számolásig bent tartod a levegőt, majd három számolásig kifújod a levegőt, utána lehetőség szerint három számolásig ne vegyél levegőt. Ha ezt pár körben, 4-5 alkalommal megismétled az izmok feszültsége és a vérnyomás csökken, a pulzus rendeződik, az idegrendszer nyugodtabbá válik. Ezt lehet variálni más számolással (4-5-6) is. Belégzés mindig orron keresztül történik, a kilégzés lehet szájon vagy orron keresztül végezni.
- Relaxáló légzés: lényegében az előző továbbfejlesztése Belégzés orron keresztül 3 vagy 4 számolásig, aztán a levegőt 5-7 légzésen keresztül tartsd bent, majd szájon át lélegezz ki jó hosszan, a cél, hogy a kilégzés hosszabb legyen mint a "bent tartás" időtartama, azaz 6-8 számolásig tartson el. Ezt a légzéskört ismételd meg háromszor.
- Hasi légzés: jéééppp! Igen, ez is kifejezetten hasznos és egyszerű. Tudatosan arra törekszünk, hogy az összes levegő, amelyet az orron keresztül beszívunk a hasba áramoljon, miközben a köldök egyre távolodik a gerinctől! Az ütemes pocak ki-be mozgatástól a hasi szervek masszírozódnak, javul az oxigén ellátottsága a szerveknek és a vérkeringése is. Javaslom a török /lótusz ülést.
- Teljes jóga légzés: ismét a hasra kezdünk koncentrálni, de csak az elején - az orron keresztül beáramló levegő a hasba indul, majd megtölti a mellkast és egészen a tüdőcsúcsig töltjük meg testünket levegővel, ameddig csak tudjuk. Remekül felfrissít!
- Váltott orrlyukas légzés: ezt nagyon kedvelem! Javaslom ülve végezni: az egyik kezünk az orrunk felett van, és a hüvelyk, illetve a mutató/középső ujjunk lesz az orrlyukunk becsukója a cimpánkon. A jobb orrlyukat befogjuk, miközben a bal orrlyukon keresztül belégzünk, majd a bal orrlyukat fogjuk be, és a jobb orrlyukon keresztül lélegzünk ki. Ezt megcsináljuk pár körben, ahogyan jól esik, majd változtatjuk az "irányt", jobb orrlyukon keresztül lélegzünk be, ezt követően a bal oldalon fújjuk ki a levegőt. Kiválóan harmonizálja a szervezetet.
Neked milyen ötleted van még? Van kedvenc légzés gyakorlatod?