Az elme harca
Ez a folyamatos "pörgés" az agy alapvető jellemzője, szeret elfoglalt lenni.
Ha egyátlagos napod folyamán megpróbálsz arra koncentrálni, hogy az agyad hányszor tereli el figyelmedet az adott feladattól, amit éppen csinálsz - legyen az vezetés, éneklés, fűnyírás, excel tábla gyártás... bármi, rájössz, hogy elménk ki-be ugrál az egyik gondolati struktúrából a másikba.
Sőt, van, hogy kényszeresen egyazon gondolatkör felé terelődik vissza: például, hogy elzártad-e a csapot, mielőtt elindultál, vagy a gyerek elvitte-e a tornazsákját, lesz-e tornádó az éghajlatváltozás miatt Magyarországon? satöbbi...
A relaxáció, a meditáció, sőt az aszana gyakorlás egyik/ végső célja az elme lecsillapítása, leigázása, kiüresítése. Mondhatjuk azt is hogy a jóga célja is ez, hogy az elme szüntelen befelé forduljon, megálljon és lecsendesedjen.
"Csitta-vritti-nirodha"
A vritti “mozgást” jelent. A niródha jelentése “megfékezést”, a csitta pedig a “tudat”. Így a csitta-vritti-niródha a tudat mozgásának a megfékezése, nem pedig magának a tudatnak a megfékezése.
Ez a folyamat ugyanúgy tanulható, mint a futás vagy a sakk. Néha nehezebben megy, máskor könnyen. Azáltal, hogy az elme letisztul, lecsendesedik hatákonyabban és koncentráltabban tud működni, javul a fókusza és a megszokott, (rögeszmés) gondolkodási sémák is átalakulnak, azokat fel tudjuk cserélni pozitív, szeretetteljes eszmékkel.
Az aszana gyakorlás által a test felkészül arra, hogy a légzőgyakorlat, meditáció során képes legyen mozdulatlanul ülni, feküdni és befelé figyelni, elcsendesedni.
Természetesen nem csak kizáeóolag meditációval lehet elérni az elcsendesedést és az elme fókuszált figyelmét. A "flow" - áramlat - érzés során is hasonló folyamatok játszódnak le bennünk. Csíkszentmihályi Mihály által megfogalmazott flow élmény során teljesen bevonódunk, elmerülünk az adott tevékenységbe, amit végzünk; mintha transzba esnénk.
Akárhogy is, kütyüktől és információtól duzzadó hétköznapjainkban hasznos időt fordítani egy kis szünetre.